Solar İnverter Nedir?


İzmir Güvenlik Kamerası

Güneş Enerji sistemlerinde paneller tarafından üretilen elektrik enerjisi bu sistemlerle uyumlu çalışan akülerde depolanması sağlanır. Akülerde depo edilen enerji aydınlatma ve elektrikli araçlarda kullanılmak üzere önce inverter yardımıyla yüksek akım değerlerine çıkarıldıktan sonra ihtiyacınız olan ve kullanmak istediğiniz ev aletine gönderilmesi sağlanır. Kısaca anlatmak gerekirse güneş panelleri tarafından üretilen elektrik enerjisini 220 volt veya 320 volt gibi değerlere çeviren bir sistemdir.

Güneş enerji sistemini oluşturan ve isimleri fotovoltaik hücre olarak adlandırılan paneller güneşten gelen ışınları enerjiye dönüştürür ve bu sayede ihtiyacımız olan elektrikli aletlerin kullanılması sağlanır. Ancak güneşten gelen bu enerjiyi direk kullanılamamaktadır. Bunun içinde inverter gerekmektedir. Yukarıda kısa bir şekilde bahsetmiş olduğumuz solar inverter yardımı ile DC akımlı veya İnverter çeşidine göre AC akımlı elektrikli aletlerin çalıştırılması sağlanır.

Özellikle karıştırılan şu hususu unutmayalım, İnverter elektrik üretmez depolamış olduğunuz elektriği veya farklı bir sistemden gelen elektrik enerjisini yükselterek alternatif akım üreten sistemdir. Ayrıca oluşabilecek ani voltaj dalgalanmalarına karşı filtreleme görevi görerek sisteme stabil şekilde elektrik gönderilmesi inverter tarafından sağlanır.Bu nedenle İnverterler, güneş paneli invertörü veya güneş enerjisi elektrik üretimi dönüştürücüsü olarak bilinen aletlerdir. Güneş enerjisi sulama sistemlerinde de sıkça kullanılamktadır.

Solar İnverter Ne İşe Yarar?

Solar invertersayesinde; hemen hemen her ortamda alternatif akımlı şebeke elektriği elde edilebilmektedir. Peki bu inverter sistemi ne işe yarar;

 • DC akımın AC akıma dönüştürülmesi
 • Enerji üretiminin en üst seviyede tutulması
 • Sistemin güvenli bir şekilde işletilmesi
 • Şebeke veya solar batarya (solar akü) ile entegrasyon sağlaması
 • Güç üretiminin anlık düzeyde izlenmesine imkan tanıması

Solar İnverter Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Çok fazla çeşidin olduğu solar inverter sistemlerinin seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bazı detayları sizler için sıraladık lütfen bu konulara dikkat edilmeli.

 • Kalite ve Güvenilirlik
 • Servis ve Destek
 • Görüntüleme
 • Garanti Süresi
 • Özellikler
 • Fiyat

Solar İnverter Fiyatları Nekadar?

İnverter piyasasında çok fazla çeşitli markaların yer alması nedeniyle alternatifin olduğu piyasada kayda değer fiyat farkları söz konusudur. Örneğin Türkiye piyasasında modifiye sinüs inverter ve tam sinüs inverter olarak gruplandırılan giriş seviyesi solar inverter fiyatları  görece düşüktür. Buna karşılık premium kalite 10+ yıl garantili inverter fiyatları  daha maliyetlidir.  Mini Güneş Enerji Seti sistemlerinde de dikkat edilmesi gerekmektedir.