Karavan İçin Güneş Paneli Fiyatları ve Modelleri


Karavan için güneş paneli fiyatları ve hesaplaması yapılarak karavan güneş paneli montajı rahatlıkla yapılabilir. Karavan solar paketi, panel seti ve elektrik kontrol panellerine ait modellere ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların özellikle sorduğu sorulardan biri olan karavan tipi solar panellerin, karavan güneş paneli montajı yapılarak kendi elektriğini üreten karavan olarak elektrik üretimi sağlanabilir. Bu sayede sizlerde kamp alanlarında elektrik üretimini yapabilir buzdolabı, telefon şarjı, televizyon ve diğer elektrikli cihazlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Karavan Güneş Paneli Hesaplama

Özellikle son zamanlarda artan karavan kullanımının olması nedeni ile yaşam alanlarında karavan aydınlatması konularında sıkıntılar yaşanmıştır. Uzun süre konaklama yapıldığında elektrikli cihazların çalıştırılmasında güneş panellerinden yararlanılmaktadır. Çekme karavanların yanı sıra motokaravanlara da aynı şekilde güneş paneli montaj seti kullanılarak montajı yapılabilmektedir.

Yazın güneşlenme süresi arttıkça karavan içerisinde elektrik tüketimi çok daha fazla olmaktadır. Bir buz dolabı çok sıcak havalarda 20 saati geçen sürelerde çalıştığını düşünelim. Buzdolabınızın tüketimi üzerinde yazmaktadır. Örneğin; karavan tipi buzdolabı 170 watt/saat elektrik tükettiğini varsayarsak, 170 watt x 20 saat = 3.400 watt elektrik tükettiğini görmüş oluruz. Bunu da amper cinsinden çevirecek olursak 3.400 watt / 12 volt = 280 amper buzdolabının tüketimini amper cinsinden hesaplamış oluruz.

34 Amper x 12 = 420 watt saat yapar. Buzdolabı tüketiminiz 170 watt diye düşündüğümüzde; 420 wat / 170 wat = 2,47 ortalama Buzdolabı 2.5 Saat aküden besleme yapar. Yazın güneşin 8 saat olduğunu varsayarsak gece 5 saat eksiğimiz olacaktır. Eksik olan enerji tümketimini sağlamamız için ek akü değerinin 170 watt x 5 Saat = 850 watt olması gereklidir. Bu değer 850 watt / 12 = 70 amper olarak karşımıza çıkar. Güvenlikli olması için %30 değer düşecek olursa akü üzerinden 70 amper olan akünün amper saati 70 / 0.30 = 230 amper saat karışımıza çıkar. Kısaca saatte 170 watt elektrik tüketin bir Buzdolabı 8 saat sürekli çalışması durumunda 115 amperlik bir aküye ilave olarak 230 amperlik bir akü daha gerekecektir.

Yukarıda yaptığımız hesaplamalara göre 1 adet Buzdolabının gerekli olan Amper ve Watt tüketimini hesapladık. Güneş çıktığında Karavan üzerinden bulunan Güneş Paneli akülerinizi doldurmaya başlayacaktır. Gece 8 saat içinde güneş ile dolmayan aküleriniz Sabah Güneş doğması ile 16 saat içinde dolması ayrıca Dolabında bu enerjiden beslenmesi gerekecektir.

Buzdolabının saatlik enerji tüketimi 170 watt ayrıca 8 Saat / 16 Saat oranı olan ½ olması durumunda Gece boşalan akünün dolması için ilave 170 watt / 2 = 85 watt ilave güve ihityacı olacaktır.

Kısaca Karavan içinde Kullanılacak bir adet Buzdolabının Enerji tüketimi için Güneş panelinin ortalama watt ihtiyacı 170 watt + 85 watt = 255 watlık olması gereklidir. Kötü senaryolar için ve Güneşin sürekli olarak 16 saat panele enerji vermediği Bulut havaların olduğuda düşünülürse en iyi şartlarda 1 saatte 170 watt Elektrik tüketimi yapan Buzdolabının 350 Watt’lık bir Güneş Paneline ihtiyacı olacaktır.

Karavan için Güneş Paneli Seçimi Tavsiyeleri

Bahsettiğimiz buzdolabı örneğindeki gibi, sizlerde karavan içerisinde çalıştıracağınız elektrikli cihazların watt değerinden hesaplamasını yapabilir ve bu sayede karavanınız için en uygun güneş paneli setini bulabilirsiniz. Saatlik enerji tüketimlerinin yanı sıra günlük veya aylık tüketimleri de hesaplanarak sizin karavanınıza ait güneş paneli seçimi yapabilirsiniz.

Karavan için güneş paneli seçiminde daha önceden karavan sitelerinde okuduğunuz yada karavanında güneş paneli olanlardan da bilgi almanız sizin adınıza çok daha iyi olacaktır.

İzmir Güvenlik Kamerası