GÜNEŞ PANELİ TEKNİK SERVİSİ, TAMİRİ, YEDEK PARÇALARI ve FİYATLARI


Bu yazımızda tüketiciler tarafından sıklıkla sorulan; güneş panellerinde oluşabilecek arızalar, solar panel tamiri, güneş paneli camı kırıldı tamir olur mu, güneş paneli tamircisi ve yetkili teknik servisi hangi illerde bulunur şeklinde tarafımıza gelen bazı soruları cevaplamaya çalışacağız.

Bilindiği üzere son yıllarda elektrik fiyatlarındaki zamlar yüzünden solar güneş paneli sistemlerini taktırmak yaygınlaştı. Güneş enerjisi panelleri, güneşten aldığı ışığı elektrik enerjisine çevirerek ev, işyeri, tarımsal sulama, fabrika, bağ evi, villa, yazlık, kamp ve karavan gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Solar panel kurulumu bir ücret karşılığında güneş paneli satan firmalar tarafından montajı yapılmakta, yıllık bakımı, tamiri ve kontrolleri de bu şirketler tarafından veya piyasada yeterli tecrübeye belgeye sahip güneş paneli teknik servis tamir hizmeti yapan firmalar tarafından yerine getirilmektedir.

Solar panel kullananların yorumlarını incelediğimizde en çok merak edilen; “güneş paneli almak mantıklı mı”, “güneş paneli bozulur mu” gibi konulardır. İhtiyacınızı karşılayacak kw kapasiteli solar güneş paneli almak şuan ki piyasa koşullarında elbette doğru bir satın almadır. Ancak güneş paneli sahibi olacaklar, bu ürünün gelecekte ortaya çıkaracağı bozulma, verim düşüklüğü, arıza gibi durumları da göz önüne almak zorunda ve bu sorunları para karşılığında yetkili teknik servisi nezdinde çözüme ulaştırmak durumundadır.

Sıklıkla Karşılaşılan Solar Güneş Paneli Arızaları ve Sorunları

Bu başlığın altına monokrsital, polikristal, halfcut, esnek, ince filmli ve yarı esnek güneş panellerinde meydana gelebilecek en önemli arızaları sınıflandırıp, tamiri hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Güneş Paneli Camı Kırılması ve Tamiri

Solar sistemlerde sık karşılaşılan problemlerin başında cam kırılmasıdır. Öncelikle çatı üzerine kurulan güneş panellerinin camı dışarıdan gelen darbelere ve doğa olaylarına karşı sağlam yapıdadır. Ancak üzerine sert ve ağır bir cismin düşmesi sonucu “güneş enerjisi camı kırıldı” gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Aksi takdirde solar panel camı silisyum içerikli olduğundan kolayca parçalanmaz. Kırık panel camı olsa bile enerji üretimi diğer panel hücreleri sayesinde devam eder. Ancak güneş paneli cam değişimi işlemi yapılmalıdır. Solar panel cam tamiri yetkili teknik servisler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu konuda camı değiştiren firmanın tecrübeli ve belge sahibi şirket olmasına dikkat edilmelidir. Güneş paneli cam tamiri fiyatları; panelin gücüne, büyüklüğüne, çeşidine bağlı olmakla birlikte, kırık panel camı yama dediğimiz aşınmaz ve sert bir madde ile kaplanarak onarılabilir. Bu işlem için ortalama tamir maliyeti 100 TL ile 500 TL arasında değişmektedir ayrıca yedek parça fiyatları da güncel kur üzerinden değişiklik gösterebilmektedir.

İnverter Arızası ve Tamiri

Güneş paneli parçalarından biri olan inverter, üretilen doğru akımı alternatif akıma çevirerek elektrik enerjisi temininde başat rol oynar ve sistemin en pahalı ekipmanlarından biridir. İnvertörün iç yapısında meydana gelebilecek bir arıza veya kısa devre “güneş paneli akım vermiyor” şeklinde bir şikayete sebep olacaktır. Dijital göstergeli inverter üzerinde herhangi bir hata kodunun görülmesi durumunda panel kurulumunu yapan şirketle iletişime geçilmelidir. Bunun yanında yetki belgeli solar panel teknik servisi hizmeti veren tecrübeli şirketlerden veya akıllı inverter arızasından anlayan bir panel tamircisinden de destek alınabilir.  Genel olarak inverter arızası tamir edilebilir bir sorundan kaynaklanıyorsa 250 TL ile 500 TL arasında değişen tamir servisi ücreti bulunmaktadır. Sorun yapısal bir arızadan ileri gelmesi durumunda inverter değişimi olmalıdır. Elektronik ürün bedellerinin 2-3 katına çıktığı bir ortamda yeni ve ucuz kaliteli inverter fiyatları 300 watt için 1.000-1.500 TL, 1 kw inverter için ise fiyatı 4.000 TL ile 6.000 TL arasında bulunabilmektedir.

Panel Çerçevesinde Bozulmalar

Güneş panellerinin monte edildiği alüminyum çerçeveler zaman içerisinde veya çarpma vurma sonucunda deforme olabilir veya kırılabilir. Yetkili güneş paneli servislerinden 20mm-25mm-30mm-35mm-40mm kalınlığındaki güneş paneli alüminyum çerçevesi satın alıp taktırabilirsiniz. Piyasada solar panel alüminyum montaj rayı fiyatları 150 TL ile 500 TL aralığında değişmektedir.

Bağlantı Kablosu, Kutusu, Soketi Arızası

Solar panel sistemlerinde kullanılan bağlantı kabloları zaman içerisinde veya sıcak soğuk havaların etkisiyle çürümeye aşınmaya başlayabilir. Bu tür arızaların tamiri sağlanmazsa kısa devreye, akım kesilmesine neden olabilir. Bu nedenle panelden etkili ve düzenli verim alabilmek için kurulu güneş paneli düzeneği belirli aralıklarla güneş paneli teknik servisleri tarafından kontrollerinin yapılması zorunludur. Güncel olarak güneş paneli teknik bakım fiyatları, yapılacak işin niteliğine göre değişebilmektedir. Örneğin, güneş paneli temizliği yılda 2 kere yapılır ve kurulu alanın büyüklüğüne bağlı olarak 500 TL ile 10.000 TL arasında solar panel temizleme ücreti talep edilir. Bağlantı kutusu arızaları ve tamiri için ise solar teknik servis şirketleri yeterli desteği verebilmektedir. Özellikle 5 Watt ile 600 watt arasındaki tüm küçük büyük güneş paneli bağlantı kutuları (connection box) panel teknik servis firmamızda mevcuttur. Marka ve çeşit bazlı LG, Pansonic, Multibusbar, HalfCut güneş paneli, Bifacial Cam Cama güneş paneli ile uyumlu bağlantı kutusu satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Solar Panelde Çatlaklar

Güneş enerjisi panellerinde üretim, nakliye, kurulum aşamalarında küçük çatlaklar meydana gelebilmektedir. Panel sahipleri tarafından bazen fark edilmeyecek boyutta olsalar da bu güneş paneli çatlağı ilerleyen zamanlarda elektrik üretiminde verimi düşürerek masrafa yol açabilir. Bu problemin yer aldığı güneş paneli tamiri maalesef pek mümkün değildir. Çözümü çatlak bulunan panelin yeni panel ile değiştirilmesidir. Yine buna karar verecek merci yetkili solar panel teknik servis hizmeti sunanlar olacaktır.

Backsheet denilen solar hücre ile panel arka yüzeyi arasında yer alan ve toz nem gibi etkilerden koruyan pv plakada meydana gelen yırtılma ve delinmeler de güneş panelinizden tam verim almanızı engelleyen bir diğer arıza çeşididir.

Fabrikasyon kaynaklı hatalı üretilen paneller, tüketicinin tek başına fark edemediği sorunları barındırıyor olabilir. Bu anlamda yapmanız gereken kurulumu yapan güneş paneli şirketleri ile garantili kapsamda irtibata geçilmesidir. Ayrıca yıllık güneş paneli verimlilik bakımı sırasında garantili hizmet veren teknik servisten de arıza olup olmadığını tespiti istenebilir. Solar hücrelerin birbirleri ile teması, hücrelerin üretim kaynaklı kaymış olarak yer alması panelden elektrik üretimi sırasında kısa devreye neden olabilir. Bu yüzden erken arıza tespiti çok önemlidir. Eve çağrılan yetkili güneş paneli servisi ücreti ulaşım emek zaman mesafe gibi masrafları nedeniyle ortalama 250 TL ile 500 TL gibi bir tarifesi vardır.

İzmir Güvenlik Kamerası