Güneş Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Güneş enerjisi, uzun süredir değiştirilemez olduğu düşünülen sistemlerdeki kusurları ortadan kaldırarak geleneksel enerji sistemlerine göre önemli avantajlar sunar. Evde enerji üretimi için güneş enerjisinin de başka bir makalede özetlenen kusurları vardır, ancak bunlar aşağıda listelenen avantajlarla cücedir. 

Güneş enerjisinin avantajları şunlardır:

  • Hammaddeler yenilenebilir ve sınırsızdır. Mevcut güneş enerjisi miktarı şaşırtıcı – şu anda insanların ihtiyaç duyduğunun yaklaşık 10.000 katı – ve sürekli olarak değiştiriliyor. Doğru şekilde yakalanırsa, gelen güneş ışığının yalnızca %0,02’si, halihazırda kullanılan tüm diğer yakıt kaynaklarını değiştirmek için yeterli olacaktır.

Elbette, Dünya’nın hava durumunu sürdürmek için bu güneş enerjisinin çoğuna ihtiyacı var, bu yüzden güneş ışığının sadece albedo olarak bilinen, uzaya geri yansıyan kullanılmayan kısmına bakalım. Dünya’nın ortalama albedo’su %30 civarındadır, yani kabaca 52 petawatt enerji Dünya tarafından yansıtılır ve her yıl uzaya kaybolur. Bu sayıyı küresel enerji tüketimi istatistikleriyle karşılaştırın. Her yıl, uzaya kaybedilen enerji, 400 kasırga, 1 milyon Hoover Barajı, Büyük Britanya’nın 250.000 yıllık enerji ihtiyacı, dünya çapında 387 yıllık petrol, gaz ve kömür üretimi, 75 milyon araba ve 50 milyon 747’nin birleşik eşdeğeridir.

  • Güneş enerjisi düşük emisyonludur. Güneş panelleri, üretim ve inşaat yoluyla çevresel maliyetler getirmelerine rağmen kirlilik yaratmaz. Bununla birlikte, bu çevresel zararlar, geleneksel enerji kaynaklarının verdiği zararla karşılaştırıldığında ihmal edilebilir: fosil yakıtların yakılması, yılda yaklaşık 21.3 milyar metrik ton karbondioksiti atmosfere salıyor. 
  • Güneş enerjisi, enerji şebekelerine bağlı olmayan uzak alanlar için uygundur. Şehir sakinleri için bir sürpriz olabilir, ancak Home Power Magazine’e göre2006 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 180.000 ev şebekeden bağımsızdı ve bu rakam bugün muhtemelen çok daha yüksek. Kaliforniya, Colorado, Maine, Oregon, Vermont ve Washington, her eyalette insanlar şebekeden uzakta yaşasa da, bu tür enerji isyancıları için uzun zamandır sığınaklar olmuştur. Bu insanların çoğu politika ve çevresel kaygılar nedeniyle prensipte şebekeden uzak dururken, dünyadaki 1,8 milyar şebekeden bağımsız çok az kişinin bu konuda herhangi bir seçeneği var. Güneş enerjisi, özellikle kırsal nüfusun %90’ının elektriğe erişiminin olmadığı Sahra Altı Afrika gibi yerlerde karanlıkta yaşayan milyonlarca insanın yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir. Bu bölgelerdeki insanlar, önemli sosyal ve çevresel maliyetlere yol açan yakıt bazlı aydınlatmaya güvenmelidir; sınırlı genel üretkenliğe kadar iç mekan havasının kirlenmesi.
  • Güneş enerjisi yeşil işler sağlar. Evsel kullanım için güneş panelleri üretimi, araştırma, üretim, satış ve kurulumda büyüyen bir istihdam kaynağı haline geliyor.
  • Güneş panelleri hareketli parça içermez ve bu nedenle ses çıkarmaz. Buna karşın rüzgar türbinleri gürültülü dişli kutuları ve bıçaklar gerektirir.
  • Uzun vadede güneş enerjisi ekonomiktir. Güneş panelleri ve kurulum, yüksek başlangıç ​​masrafları gerektirir, ancak bu maliyet kısa sürede enerji faturalarındaki tasarruflarla dengelenir. Sonunda, kullanımlarından bir kar bile sağlayabilirler.
  • Güneş enerjisi, ev sahiplerine ürettikleri elektrik için kredi verme ve elektrik şebekesine geri dönme uygulaması olan net ölçümden yararlanır. 2005 tarihli Enerji Politikası Yasası’nın bir parçası olarak, kamu elektrik kuruluşlarının, talep üzerine müşterilerine net ölçüm hizmeti sunmaları gerekmektedir  . Bu uygulama, zaman zaman evlerinin ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji üretebilen güneş panelleri (veya rüzgar türbinleri veya yakıt hücreleri) kullanan ev sahipleri için bir avantaj sunar. Net ölçüm bir seçenek değilse, pillerde fazla enerji depolanabilir.
  • Güneş enerjisi, devlet vergi kredileri anlamına gelebilir. ABD federal sübvansiyonları, sistem maliyetlerinin %30’una kadar kredi verir ve her eyalet kendi teşviklerini sunar. Bol güneş ışığıyla kutsanmış, yüksek elektrik fiyatları ve aşırı vergilendirilmiş bir şebekeyle boğuşan California, evler ve işletmeler için cömert yenilenebilir enerji teşvikleri sunan ilk eyaletti.
  • Güneş enerjisi güvenilirdir. Birçok ev sahibi güneş enerjisini tercih ediyor çünkü elektrik, kamu hizmeti şirketlerinin esas olarak siyasi veya ekonomik kargaşa, terörizm, doğal afetler veya aşırı kullanımdan kaynaklanan elektrik kesintileri şeklinde potansiyel başarısızlıklarına karşı neredeyse bağışıktır. 2003’teki Kuzeydoğu Elektrik Kesintisi, iki ülkede 55 milyon insanı elektrikten çekti; sürekli kesintiler bazı Güney Asya ülkelerinde ve bazen de Kaliforniya ve Teksas’ta normal yaşamın bir parçası.
  • Güneş enerjisi, yabancı enerji harcamalarında tasarruf sağlar. Birçok ülkede, elektrik üretimi için ithal edilen petrol için ödeme yapmak için büyük bir kazanç yüzdesi kullanılır. Yalnızca ABD , çoğu Basra Körfezi ülkelerinden gelen petrole saatte 13 milyon dolar harcıyor . Siyasi olarak istikrarsız bu bölgede petrol arzı azaldıkça ve fiyatlar yükseldikçe, bu sorunlar güneş enerjisinin ve diğer alternatif enerji sistemlerinin genişlemesini hızlandırmaya devam ediyor.

Özetle güneş enerjisi, geleneksel fosil yakıtlara ve diğer yenilenebilir enerji sistemlerine göre avantajlar sunmaktadır.

Avantajlar:


Güneş enerjisi kirlilik içermez ve kurulumdan sonra hiçbir sera gazı salınımına neden olmaz
Yabancı petrol ve fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması
Yılın her günü, bulutlu günlerde bile mevcut olan yenilenebilir temiz enerji, bir miktar güç üretir.
Elektrik faturalarını ödemekten farklı olarak yatırım getirisi
Güneş panelleri 30 yıldan fazla dayandığı için neredeyse hiç bakım gerektirmez
Güneş paneli üreticileri, güneş enerjisi tesisatçıları vb. istihdam ederek istihdam yaratır ve karşılığında ekonomiye yardımcı olur
Şebeke iç kısmı bağlanırsa, fazla güç elektrik şirketine geri satılabilir.
Üretilen tüm güç ev/bina için yeterliyse, şebekesiz yaşama yeteneği
Hemen hemen her yere kurulabilir; bir alanda bir binada
Geceleri kullanım için ekstra güç depolamak için pilleri kullanın
Güneş, suyu ısıtmak, evleri ve binaları, hatta arabaları çalıştırmak için kullanılabilir.
Geleneksel elektrik akımından daha güvenli
Verimlilik her zaman gelişiyor, bu nedenle bugün mevcut olan aynı boyuttaki güneş enerjisi yarın daha verimli hale gelecek
Estetik, güneşi eski modellere kıyasla daha çok yönlü hale getirerek gelişiyor; yani baskı, esnek, güneş zona vb.
Federal hibeler, vergi teşvikleri ve indirim programları , ilk maliyetlere yardımcı olmak için mevcuttur
Güneş enerjisi kurulum yerine yakın veya yakın olabileceğinden kanal açmaya gerek yoktur.

Dezavantajları:


Malzeme ve kurulum için yüksek başlangıç ​​maliyetleri ve uzun yatırım getirisi (ancak, son 10 yılda güneş enerjisi maliyetindeki düşüşle birlikte, güneş enerjisi her geçen gün daha uygun maliyetli hale geliyor)
Verimlilik henüz %100 olmadığı için çok fazla alana ihtiyaç duyar
Geceleri güneş enerjisi yok, bu nedenle büyük bir pil bankasına ihtiyaç var
Bazı insanlar çirkin olduklarını düşünüyor (kesinlikle onlardan biri değilim!)
Doğrudan DC gücüyle çalışan cihazlar daha pahalıdır
Coğrafi konuma bağlı olarak, aynı güç üretimi için güneş panellerinin boyutu değişir.
Bulutlu günler fazla enerji üretmez
Güneş panelleri, maliyeti daha uygun olacak kadar düşürecek malzeme ve teknoloji eksikliği nedeniyle seri üretilmiyor (bu değişmeye başlıyor)
Güneş enerjisiyle çalışan arabalar, tipik gazla çalışan arabalarla aynı hıza ve güce sahip değil (bu da değişmeye başlıyor)
Kış aylarında daha düşük güneş enerjisi üretimi

Mevcut nüfusun bir yılda kullanabileceğinden daha fazla güneş enerjisi her gün dünyaya çarpıyor. Bu büyük gücü kullanmak ve iyi kullanmak için çalışmaya devam edelim. Verimliliklerin gelişmesi, fiyatların her gün düşmesi ve yeni teknolojilerin denenmesiyle, önümüzdeki birkaç yıl içinde güneş enerjisi endüstrisinde nerede olduğumuzu görmek ilginç olacak. Sizce gelecek nasıl olacak?

İzmir Güvenlik Kamerası